Pamiątki

11/10/2008

Zaczyna się wieczorna szarówka, kiedy wysiadamy na stacji Opéra. Wyznacza ona ostatni już niestety przystanek naszej podróży po Paryżu.

Palais Garnier zbudowany w latach 1861-75 jako siedziba paryskiej opery stał się przykładem dla wielu innych podobnych instytucji kulturalnych. Ślady inspiracji jego charakterystyczną eklektyczną architekturą można znaleźć w wielu miastach i państwach (np. w Krakowie budynek Teatru im. Słowackiego). To był ten czas, kiedy Paryż wyznaczał światowe trendy.

Nasze córki bardziej są już jednak zainteresowane zakupem pamiątek z wycieczki. Jeszcze na chwilę wstępujemy do Galeries Lafayette, słynnego domu handlowego z halą i kopułą w stylu Art Nouveau, a zaraz potem obieramy kurs na liczne tu budki z souvenirami. Dla dzieci to zawsze moment najtrudniejszej decyzji, dla rodziców poważna próba cierpliwości. Na szczęście udaje się w końcu pogodzić wszystkie oczekiwania i racje. Dorota i Kamila wrócą do Polski z koszulkami „I love Paris”. Im też się tu najwyraźniej podobało.

Czytaj dalej

Copyright © 2014