Hintertux

10/04/2015

A właściwie to co wy tam robicie? – zapytała Kamilka w trakcie naszych regularnych wieczornych „telekonferencji”. Młodszej córce najwyraźniej trudno zrozumieć takich zapaleńców, którzy wstają rano, aby spędzić niemal cały dzień na nartach, nie mając już potem czasu i sił na jakieś inne zajęcia. A dziś postanowiłem obudzić Agnieszkę nawet wcześniej, bo jechać mieliśmy na sam koniec doliny, gdzie wysoko, tuż pod szczytami trzytysięczników rozciąga się lodowiec Hintertux. Wiadomo, że o tej porze roku lodowiec ściąga wielu amatorów narciarstwa. Lepiej więc było dotrzeć tam przed zapełnieniem się parkingu.

Z Neu-Burgstall przejazd zabiera nieco ponad pół godziny. Zaraz za Mayrhofen droga mocno wspina się zakosami, potem prowadzi ciasną doliną, momentami w wydrążonych tunelach, ale po minięciu miejscowości Tux góry jakby trochę rozstępują się, odległość między przeciwległymi zboczami robi się większa, a szosa łagodnie prowadzi do celu. Przejeżdżając przez Tux (15 km od Neu-Burgstall), ze zdziwieniem stwierdziliśmy, że tuż powyżej znajdują się wyciągi rejonu Eggalm. Czyli dotarliśmy w to samo miejsce co pierwszego dnia, tyle że wtedy zrobiliśmy to na nartach, przeprawiając się przez góry dzięki przemyślanemu systemowi wyciągów i tras zjazdowych. Te narciarskie tereny Zillertalu są naprawdę ogromne!

Hintertux czynny jest przez cały rok, choć oczywiście w miarę rosnących temperatur jego obszar kurczy się coraz bardziej. Teraz jednak jest tu dalej zima, otwarte są wszystkie trasy. Stacja ma jakby trzy piętra. Najpierw kolej gondolowa wynosi narciarzy z dna doliny (1500 m.n.p.m.) na nasłonecznione plateau (2100 m.n.p.m.), gdzie można pozostać, szusując na bocznym stoku pod Tuxer Joch. Prawie wszyscy przesiadają się jednak na kolejkę prowadzącą na 2660 m.n.p.m. Stąd można spuścić się w dół, albo wyjechać jeszcze wyżej, na szczyt Gefrorene Wand. Tu na wysokości 3250 m.n.p.m znajduje się taras widokowy z panoramą 360o. Wokół morze gór.

Hintertux oferuje trasy długie i zaskakująco jak na lodowiec urozmaicone. A co najważniejsze nawet pod koniec dnia śnieg w górnej partii pozostaje niemal idealny.

skiline_sq8ojmneav

W godzinach 14-16 zaliczyłem cztery zjazdy. Nie są one uwzględnione na diagramie, gdyż wyciągi w szczytowej części lodowca pozbawione są elektronicznych bramek.

 Czytaj dalej

Copyright © 2014