Gdzie urodził się Jan Trzeci

Olesko, 12/08/2010

Zamek w Olesku trudno byłoby przegapić, bo widać go już 2 km wcześniej z drogi. Położony jest na niewielkim, samotnym wzniesieniu.

Podjeżdżamy ma mały parking przy zdewastowanym budynku klasztornym. Przed nim kilku strażników z karabinami i w kamizelkach kuloodpornych. Mieszczą się tu magazyny Lwowskiej Galerii Sztuki, więc ochrona jest potrzebna, ale widok takich komandosów na odległej wsi jest nieco absurdalny.

Dochodzi dziewiąta rano, więc zamek pewnie jeszcze zamknięty dla zwiedzających. Faktycznie tablica na bramie informuje, że obiekt jest czynny dopiero od dziesiątej. Uświadamiamy sobie jednak, że między Polską a Ukrainą jest jedna godzina różnicy czasu, a my nie przestawiliśmy jeszcze zegarków. Tak więc, nie mogliśmy przyjechać o lepszej porze!

Zamek należał do rodziny matki Jana III Sobieskiego i tu przyszły król Polski przyszedł na świat. Później Jan III kupił go na własność, a po śmierci męża mieszkała w nim królowa Marysieńka. Zamek w Olesku reklamowany jest jako jedna z największych atrakcji Ukrainy Zachodniej. Może dlatego, że nie obrócił się jeszcze w ruinę w przeciwieństwie do innych dawnych siedzib szlacheckich rodów. Pod względem architektonicznym nie jest to zbyt ciekawy obiekt, na dodatek jest ewidentnie źle utrzymany, o czym świadczy kiepski stan tynków i stolarki. Wewnątrz eksponowane są zbiory Lwowskiej Galerii Sztuki, ale wygląd budynku z zewnątrz nie był dla nas wystarczająco zachęcający, aby wejść do środka.

Idąc w kierunku parkingu, dostrzegam drogowskaz „Toaleta”. Dochodzę do murowanego budyneczku, z którego wydobywa się słodkawy fetor. W środku przegrodzone małym murkiem dwie dziury w betonowej posadzce. No cóż, wycieczki szkolne nie będą tu mogły brać udziału w teście, na ile spłukań wystarczy kostka domestos.

 

Czytaj dalej

Copyright © 2014