Stara stolica

Do przybycia joannitów przez całe wieki centrum administracyjnym wyspy była położona na wzgórzu w środkowej części wyspy Mdina. Taka lokalizacja zapewniała możliwość skutecznej obrony, przede wszystkim przed łupieżczymi najazdami piratów, pustoszącymi wybrzeża. Mdina nazywana jest Miastem Ciszy, gdyż w obrębie jej fortyfikacji życie jakby zastygło przed paru setkami lat. Zachowała swój średniowieczny charakter z dodatkiem jedynie kilku barokowych budowli (największa z nich to katedra św. Pawła).   

Niestety trafiliśmy na nie najlepszą pogodę. Niebo było zachmurzone, wiał silny, mocny wiatr. Spacer wąskimi ulicami Mdiny byłby urokliwy, ale w lepszych warunkach.

Z murów obronnych dostrzegliśmy w dole kościół w miasteczku Mosta z charakterystyczną, bo doprawdy ogromną kopułą. Postanowiliśmy do Mosty zjechać, mając nadzieję, że wiatr nie będzie tam tak dotkliwy.

Budowa obecnego imponującego kościoła Wniebowzięcia Matki Bożej została zainaugurowana w 1833 roku, gdyż poprzedni był zbyt mały dla potrzeb rozrastającej się parafii. Projekt wzorowany był na rzymskim Panteonie i nakreślony z rozmachem. Prace trwały przez wiele lat, a mogłyby dłużej, gdyby nie aktywny udział parafian. Uroczyste Te Deum zabrzmiało po raz pierwszy w murach nowej świątyni w 1860 roku. Kościół zbudowano na planie koła o średnicy zewnętrznej blisko 55 metrów. Mury grube są na 8 metrów, aby udźwignąć ciężar wielkiej kopuły o średnicy wewnętrznej 36 metrów. Wysokość od posadzki do latarni kopuły wynosi 56 metrów. Majestat budowli kreuje dodatkowo frontowa fasada w formie klasycznego portyku flankowanego przez dwie dzwonnice.

W dniu 9 kwietnia 1942 roku, kiedy w kościele zebrana była grupa mieszkańców na mszę świętą, niemieckie samoloty dokonały nalotu i jedna z bomb przebiła sufit kopuły, wpadła do środka, lecz nie wybuchła. To wydarzenie zostało uznane za cud, a przypomina je pamiątkowa instalacja na terenie zakrystii z płaskorzeźbą przedstawiającą Matkę Bożą ochraniającą kościół w Moście, poniżej której znajduje się bomba lotnicza podobna do tej, która wówczas spadła (wstęp 2 EUR).     

Czytaj dalej

Copyright © 2014