Nad Dunajem, między Wagiem a Rabą

Od pięciu lat w połowie sierpnia pakujemy namiot i wyruszamy na przedłużony weekend na Słowację. Wybieramy kempingi w pobliżu kąpielisk termalnych i obiektów historycznych, łącząc podróż do wód z turystyką krajoznawczą.

W zeszłym roku ten ciąg wyjazdów został przerwany z uwagi na uczestnictwo w rajdzie konnym po Podolu. Teraz sprawę komplikował dwutygodniowy wyjazd służbowy Agnieszki do Indii. Mimo wszystko zdecydowaliśmy się na odnowienie tradycji, tyle że w ograniczonym trzyosobowym składzie – tatuś i dwie córki.

Z poprzednich wyjazdów szczególnie dobrze wspominaliśmy wypad do Štúrova położonego nad Dunajem naprzeciw węgierskiego Esztergom. Tamtejszy kemping leży bezpośrednio przy dużym kompleksie basenów termalnych. Momentami jest tam może zbyt gwarno, ale dostęp do kąpieli ma się nieograniczony przez cały czas. Krajobraz jest malowniczy, a z każdego miejsca widać potężną bryłę bazyliki na wzgórzu zamkowym w Esztergom. Štúrovo to zresztą miejsce związane z historią Polski. Za czasów Królestwa Węgierskiego nosiło nazwę Párkány i tu 8 października 1683 roku Jan III Sobieski ponownie (po wiedeńskiej wiktorii) pobił armię turecką, choć dzień wcześniej ledwie uszedł z życiem po niespodziewanym ataku przeciwnika. Na pamiątkę tego wydarzenia imieniem naszego króla nazwana jest jedna z głównych ulic Štúrova.

W tym roku chcieliśmy znaleźć się w podobnym miejscu. Nasz wybór padł na Komárom.

Czytaj dalej

Copyright © 2014