Ciudad de las Artes y las Ciencias

Miasto Sztuki i Nauki to zaprojektowany i zrealizowany z rozmachem kompleks gmachów w dolnym biegu Ogrodów Turii, tam gdzie dawniej rzeka była bliska osiągnięcia morza. Niezwykła forma tych budowli i ich zgromadzenie w jednym miejscu sprawiło, że w ciągu kilkunastu zaledwie lat Ciudad de las Artes y las Ciencias stało się ikoną Walencji, symbolem jej nowoczesności i otwartości. Takie zresztą było zamierzenie, kiedy w 1989 roku władze Autonomicznego Regionu Walencji wystąpiły z projektem budowy.

Jako pierwszy oddano do użytku w 1998 roku budynek Hemisfèric, mieszczący kino IMAX i planetarium. Rok później celebrowano inaugurację Muzeum Nauki (Museo de las Ciencias), choć tak naprawdę wszystkich prac wówczas nie ukończono. Rząd regionalny chciał się jednak poszczycić nowym gmachem przed wyborami, samo muzeum otwarto dwadzieścia miesięcy później. Następne w kolejności były: Pałac Sztuki (Palacio de las Artes Reina Sofía), Umbracle, przestrzeń ekspozycyjna na wolnym powietrzu, obsadzona bujnie roślinnością, most Assut de l’Or, rozpięty ponad Ogrodami Turii. Ostatni obiekt w kompleksie stanowiła Agora, plac nakryty gigantycznych rozmiarów hełmem, z inauguracją w 2009 roku.

Wszystkie te budynki zostały zaprojektowane przez pochodzącego z Walencji, uznanego w świecie architekta, Santiago Calatravę, którego styl cechuje łagodność linii i smukłość konstrukcji. Choć każdy z nich ma inną formę, czuje się, że wyszły spod tej samej ręki. Ekspresyjne struktury dominują nad funkcją użytkową, wyrzeźbione w betonie kształty pokryte są płaszczem białych kafelków. O każdej porze robią wielkie wrażenie, ale najlepiej przyjść, gdy słońce chyli się ku zachodowi, a wszędzie rozbłyskują setki świateł.

Czytaj dalej

Copyright © 2014