Südtirol

Graun im Vinschgau (Curon Venosta), 26/03/2010

Stacja narciarska w Nauders znajduje się zaledwie 3 kilometry od Reschenpass, przełęczy, przez którą wiodła starożytna Via Claudia Augusta, a która od 1919 roku rozgranicza Austrię i Włochy. Jedziemy zobaczyć, jak wygląda świat po drugiej stronie.

Zaraz za opustoszałym przejściem granicznym zaprasza nas „Pizzeria Hans”. Niby jesteśmy już we Włoszech, ale jakie to Włochy. Przez setki lat te tereny leżały w obrębie kultury germańskiej, będąc od XIV wieku we władaniu Habsburgów. Zabór południowej części Tyrolu dokonany po I wojnie światowej przez Włochy przy akceptacji państw zwycięskiej koalicji był wynikiem politycznych targów, a nie miał nic wspólnego z respektowaniem praw miejscowej ludności. Po z górą dziewięćdziesięciu latach poczucie odrębności i związku z Austrią są tu dalej silne.

Dwa i pół kilometra za przełęczą Reschen zaczyna się sztuczne jezioro (Reschensee), utworzone w 1950 roku wskutek spiętrzenia wód Adygi. Położona trzy kilometry niżej miejscowość Graun im Vinschgau (Curon Venosta) znalazła się niemal w całości pod wodą. Domostwa trzeba było przenieść ponad teren zalewu. Pozostawiono jedynie kościelną dzwonnicę, która na wpół wynurzona z głębi jeziora stała się symbolem regionu.

eh Austria 093

Czytaj dalej

Copyright © 2014