Zamek na skale

Ladis, 24/03/2010

Ladis to trochę taki ubogi krewny Serfaus i Fiss. Własnych tras nie posiada żadnych, można tu jedynie wsiąść do gondolki, transportującej narciarzy do Fiss. Stąd ceny pensjonatów w Ladis są niższe niż w pozostałych dwóch miejscowościach i nawet planowałem się tu zatrzymać, ale po przestudiowaniu mapy zrezygnowałem. Przy takim bocznym położeniu Ladis – kilkanaście kilometrów wyjazdów i zjazdów, żeby dotrzeć do stacji początkowej w Serfaus – ceny są i tak za wysokie; lepiej już wybrać znacznie tańsze miejscowości w dole doliny i codziennie dojeżdżać samochodem.

Po skończonym szusowaniu w trzecim dniu postanowiliśmy jednak do Ladis zajrzeć, głównie z uwagi na górujący nad doliną Innu zamek Laudegg.

Wioska jest gęsto zabudowana, a droga wąska. Zatrzymujemy się na parkingu „Tylko dla gości hotelowych”. Wezwana policja i tak tu nie dojedzie w ciągu kwadransa, a dłużej raczej nie będziemy. Centrum miejscowości położone jest w płytkiej kotlince, której środek wypełnia staw z zamarzniętą teraz wodą. Nad nim wznosi się surowy, pochodzący z XIII wieku zamek. Z zamkowego wzgórza roztacza się wspaniała panorama Oberinntal. Jak na dłoni widać leżące dokładnie poniżej Prutz. Z łatwością odnajdujemy dom pana Sailera, w którym mieszkamy.

Czytaj dalej

Copyright © 2014