Bastei

Wzdłuż górnego biegu Łaby ciągnie się górzysta kraina zwana Szwajcarią – Saksońską po stronie niemieckiej i Czeską, dalej na południe. Góry nie są wysokie, śmiało można by je nazywać wzgórzami, ale kraina jest malownicza, bo mocno pofalowana, a zdobią ją formacje skalne z fantazyjnie ukształtowanego bazaltu, i jest jeszcze rzeka wijąca się w dole. Najbardziej znana formacja skalna, stanowiąca obowiązkowy punkt programu wizyty w Szwajcarii Saksońskiej, ochrzczona została nazwą Bastei, co znaczy po niemiecku basteja, bastion. Nazwa za pewne nawiązuje do obronnego charakteru tego miejsca, gdyż w średniowieczu istniał tu drewniany zamek Felsenburg Neurathen, którego pozostałości trudno się teraz dopatrzyć. W miejscu, gdzie niegdyś do zamku wiódł drewniany most, w połowie XIX wieku powstała kamienna przeprawa, dzięki czemu Bastei stała się celem dla coraz liczniejszych rzesz turystów.

Zebraliśmy się tego dnia trochę wcześniej, żeby zdążyć przed innymi grupami. Dojechaliśmy na końcowy parking i bez problemu znaleźliśmy wolne miejsce. Kiedy po godzinie wracaliśmy, wjazd na parking był zamknięty (choć cały czas były na nim wolne miejsca), a nowo przybyli musieli zostawiać auta 3 i pół kilometra wcześniej, idąc dalej pieszo lub korzystając z transferu busem. My mieliśmy napięty program, więc dobrze, że uniknęliśmy tej niedogodności.

Największym zaskoczeniem dla mnie był fakt, że od drogi nie trzeba było w ogóle się wspinać, aby dojść do Bastei, a wręcz przeciwnie trzeba było nawet nieco zejść. Wspinaczkę mają tylko ci, którzy wybierają się z drugiej strony, z leżącej w dole na przeciwnym brzegu Łaby miejscowości Kurort Rathen.

Miejsce jest piękne, wędrując ścieżką, można podziwiać fantazyjne kształty skał – kominy, grzyby, maczugi – z różnych perspektyw. Kamienny most jest doskonale wkomponowany w otoczenie i nadaje mu niezwykły charakter. Spokojnie mógłby się stać sceną kręcenia filmów grozy. Za skałami otwiera się cudny widok na dolinę Łaby. W oddali widać płaską górę z posadowioną na niej twierdzą Königstein (gdzie byliśmy dzień wcześniej).

Czytaj dalej

Copyright © 2014