Pirna

Kolejna miejscowość w górę Łaby to Pirna, ważny punkt na historycznym szlaku z Drezna do Pragi, wrota do malowniczej krainy zwanej Szwajcarią Saksońską. Właśnie z uwagi na jej dogodne położenie wybrałem Pirnę na naszą bazę. Na cztery noce zatrzymaliśmy się w zabudowaniach dawnej gospody, w której kiedyś nocował Goethe (jak głosiła upamiętniająca to zdarzenie wmurowana w ścianę tablica). Gospoda stała przy głównej i ruchliwej tranzytowej ulicy, ale my mieszkaliśmy w apartamencie z oknami wychodzącymi na spokojne podwórze.

Pirna, jak wszystkie saksońskie miasteczka, które mieliśmy okazję odwiedzić, jest zadbana i czysta. Fasady starych kamienic w zabytkowym centrum są świeżo odnowione, ani jedna nie odstaje. To na początku się podoba, ale z czasem zaczyna drażnić. Zbyt jest to perfekcyjne, a przez to mało autentyczne. Uderzający jest też brak ludzi na ulicach, szczególnie młodych. Senna atmosfera panowała bez względu na porę dnia i dzień tygodnia. Może faktycznie duży odsetek Niemców z terenów dawnej DDR wyjechał do bogatszych zachodnich landów. Na to wskazywałaby ilość budynków poza centrum opuszczonych, zagrodzonych, i to całkiem sporych gmachów, jakby siedzib urzędów, szkół. Z drugiej strony ktoś o te piękne historyczne kamienice w centrum się troszczy, ktoś jest ich właścicielem. Nie byliśmy w stanie znaleźć jasnego wytłumaczenia.

Ponad starą Pirną wznosi wzgórze, na którym niegdyś stał zamek Sonnenstein. Gdy w początku XIX wieku twierdza utraciła definitywnie militarne znaczenie, przekształcona została w szpital dla psychicznie chorych. Zyskał on renomę dzięki skuteczności stosowanych terapii. Liczba pacjentów wzrastała, wznoszono  nowe budynki. Szpital zamknięto wraz z wybuchem II wojny światowej, a w jego miejsce naziści uruchomili tajny ośrodek eutanazji, w którym życie straciło blisko 14 tysięcy osób, głównie niepełnosprawnych. Obecnie mieści się tu centrum rehabilitacyjne. Z góry roztacza się ładny widok na pirneński rynek, wznoszącą się ponad nim wieżę kościoła mariackiego oraz dolinę Łaby.

Czytaj dalej

Copyright © 2014