Funchal, stolica wyspy

Miejsce, gdzie dziś znajduje się centrum Funchal, jedynego większego miasta na Maderze, zostało wybrane jako główne miejsce osadnictwa nieprzypadkowo. Tu teren nad brzegiem oceanu jest stosunkowo płaski i dość łagodnie wznosi się w kierunku wzgórz wgłębi lądu. Nasłonecznienie dzięki południowej ekspozycji i bardziej stabilna pogoda sprzyjały rozwojowi rolnictwa. Obecnie mieszka tu ponad 100 tysięcy ludzi, a domy wykraczają daleko poza historyczne granice, wspinając się wysoko na zbocza. Droga szybkiego ruchu, łącząca nadmorskie miejscowości, poprowadzona została 200 metrów nad poziomem morza. Stamtąd leżące w dole w wielkim siodle, otwartym na bezkresny ocean, z mozaiką setek jasnych ścian i ceglastych dachów, Funchal wygląda najpiękniej. Tak zobaczyliśmy je pierwszy raz, gdy wybraliśmy się na wycieczkę hotelowym busem do stolicy wyspy. Później przejeżdżaliśmy tą drogą jeszcze kilka razy (nasza miejscowość położona była tylko nieco ponad 10 kilometrów stąd) i zawsze ten widok przykuwał wzrok, zachwycał.      

Historyczna część Funchal rozciąga się wzdłuż brzegu. Jej wschodnią część zajmują niewielkie domki pobudowane wzdłuż wąskich uliczek, wyłożonych obłymi kamykami wyrzuconymi przez wzburzoną wodę. Tu mieszkali ludzie pracy, przede wszystkim rybacy. Teraz w wielu miejscach otwarto restauracje, sklepy z pamiątkami, galerie, ale to nie zepsuło atmosfery, a wręcz przeciwnie, dodało kolorytu. Powstały swoiste murale, obrazy wymalowane na drzwiach wejściowych domów. Tak ozdobiona jest większość z nich. Można spacerować po uliczkach jak po znajdującym się na świeżym powietrzu muzeum pop-artu. Na skraju tej dzielnicy znajduje się Mercado dos Lavradores, modernistyczny dwupoziomowy budynek, w którym swoje produkty sprzedają rybacy, ogrodnicy i plantatorzy. Tu można zobaczyć ryby wyłowione z pobliskich wód z najbardziej charakterystycznym dla tego regionu czarnym pałaszem (po portugalsku espada) . Można kupić egzotyczne owoce lub sadzonki egzotycznych kwiatów.

Część zachodnia centrum Funchal jest bardziej elegancka, ulice są szersze, a budynki bardziej reprezentacyjne. Tu znajduje się średniowieczna katedra (a obok niej pomnik Jana Pawła II, który odwiedził Maderę w 1991 roku). Generalnie będąc na Maderze, nie myślałem o niej jako o części Portugalii, ale akurat w tym miejscu tak. Tych kilka kwartałów jest jakby żywcem przeniesionych z kontynentu.

Do portu zawijają wielkie statki wycieczkowe. Pierwszą rzeczą, jaką turyści napotykają po zejściu na ląd jest pawilon muzeum CR7 i znajdujący się przed nim pomnik Cristiano Ronaldo. Ten najsławniejszy obecnie piłkarz urodził się i mieszkał w Funchal, tu trenował w klubie Nacional, zanim w wieku 12 lat został ściągnięty przez lizboński Sporting. Figura piłkarza, średnio zresztą przypominająca oryginał, jest łatwo dostępna, zdjęcie z nią jest więc obowiązkowym punktem programu wizyty w Funchal.   

Czytaj dalej

Copyright © 2014