Real Maestranza de Cabalerría de Ronda

Ronda, 16/02/2009

Nie przechodzimy przez most. Cofamy się wzdłuż głównej ulicy kilkadziesiąt metrów. Tu znajduje się Plaza de Toros, jedna z najstarszych w Hiszpanii aren dedykowanych corridzie i drugi z symboli Rondy.

Historia tego miejsca sięga roku 1572 roku, kiedy to z inicjatywy króla Filipa II powstała Real Maestranza de Cabalerría de Ronda, stowarzyszenie, którego celem było szkolenie jeźdźców i koni pod kątem militarnych potrzeb kraju. Jedną z tradycyjnych form ćwiczeń były potyczki z bykami. Z czasem walka z bykiem stała się prawdziwą sztuką i spektaklem, a jeźdźców zastąpili profesjonalni torreadorzy. Tak było w całej Hiszpanii, ale zainteresowanie walkami byków musiało być w Rondzie wyjątkowo duże, skoro już w 1785 roku otwarto istniejącą do dzisiaj arenę (wcześniej corridę urządzano na zaadoptowanych placach lub dziedzińcach pałaców).

Arena, jak na obiekt sportowy, jest budowlą o wyjątkowej urodzie. Zbudowana na planie koła o średnicy 66 metrów, otoczona jest dwukondygnacyjnymi krużgankami ze 136 kolumnami i 68 łukami. Prezentuje się lekko i elegancko zarazem. Dla komfortu publiczności wszystkie miejsca zostały zadaszone (na naszych stadionach jest to ciągle unikalne rozwiązanie).

Oprócz areny zobaczyć można zaplecze z boksami dla byków (teraz są puste, ale corridy odbywają się tu dalej regularnie) i halę ujeżdżalni, która przypomina o początkach historii tego miejsca (właśnie trwa trening jeździecki). Pod trybunami pomieszczone zostało niezwykłe muzeum. W jednym skrzydle prezentowane są wspólne dzieje człowieka i konia. Ozdobą tej ekspozycji jest kolekcja siodeł i ogłowia oraz uniformów jeździeckich należąca niegdyś do księcia Montpensier, syna króla Francji Ludwika Filipa Orleańskiego. Drugie skrzydło muzeum poświęcone jest historii corridy. Zobaczyć można między innymi pamiątki po sławnych torreadorach z rodziny Ordoñez, Cayetano i Antonio, których pomniki znajdują się przed areną.

Czytaj dalej

Copyright © 2014